středa 23. září 2015

CroatiaNa světě je plno krásných míst, a proto je škoda jezdit pořád na jedno a to samý, ale jsou místa, kam se vyplácí vracet, protože jsou sázkou na jistotu. Jedním z nich je Chorvatsko. Autem jste tam za pár hodin, mají tam jedno z nejčistějších moří na světě, je tam teplo, hezký památky, dobrý domácí olivový oleje (kterých jsme si domů přivezli požehnaně), výbornou cibuli (který jsme tam snědli společně s rajčatama asi tunu), rajčata (kterých jsme tam snědli společně s cibulí asi tunu), pršut (proč jsem ho všechen snědla hned po návratu a nenechala si nic na později?). A je škoda, že se najdou tací, kteří nad Chorvatskem ohrnují nos a myslí si, že pro ně není dostatečně exotický. Což je vzhledem k jeho mnoha kladům, unikátům celkem dost velká nevděčnost.

Každopádně…se spací zastávkou ve Slovinsku jsme měli namířeno na dalmátský ostrov Čiovo, který leží hned vedle Trogiru. Vzhledem k tomu, že jsme tam byli už před dvěma lety, tak jsme věděli, na jakou stranu ostrova máme jet, aby tam bylo co nejmíň brečících dětí, uštěkaných psů, vynervovaných maminek a apatických tatínků. Vybrali jsme si moc klidný apartmán se super terasou, odkud byl krásný výhled na moře.

Těch pár dní, co jsme tam byli, jsme trávili u moře, v moři, na terase, kde jsme si četli a pozorovali moře (pokud vám připadá, že se tu moc nevyskytuje slovo moře, tak: moře, moře, moře moře, moře), ale byli jsme se podívat i vedle v Trogiru, což je moc pěkný přístavní městečko. Taky jsme jeli na ostrov Hvar, o kterým se říká, že je to chorvatský ostrov s nejčistější vodou, ale o kterým místě se to u nich neříká, že jo, a hlavně se tam pěstuje levandule a jsou tam pěkný památky. Jeli jsme tam katamaránem, z čehož jsme měla obavy, protože když jsem na něm jela naposledy v Thajsku, tak jsem přemýšlela, jestli se vyzvracím na tu paní přede mnou nebo to dítě vedle mě, naštěstí jsem nezvracela na nikoho. Nicméně ani v tomto případě se scénář neopakoval, ufff.


Lidi občas lítají myšlenkama všude možně, zpátky do minulosti, do budoucnosti a neužívají si přítomnost. Musim říct, že teď se mi podařilo žít přítomností a užívala jsem si každou minutu, fakt že jo ;-)

There are so many beautiful places in the world and it is a pity to visit the same place every year. But there are places that worth to come back to. And one of them is Croatia. It takes a few hours to get there by car, the sea is one of the clearest seas in the world, there is pleasant weather, nice monuments, delicious homemade olive oils (I bought many bottles of it), absolutely delicious onions ( we ate tons of them along with tomatoes), tomatoes (we ate tons of them along with onions), prosciutto ( why did I eat it all after the return and didn´t let anything for later?). And it is a big shame that there are people that think Croatia is not exclusive enough for them. Which is (considering its pluses and uniquenesses) „quite“ thankless.

However. Our destination (with sleeping break in Slovenia) was dalmatina island Ciovo, which is located next to Trogir town. We had already been there two years ago so we knew which part of the island to go to avoid crying kids, barking dogs, nervous mommies and apathetic daddies. We chose a very calm apartment with a super cool teracce with a breathtaking sea view.

We spent a lot of time by the sea, in the sea, on the teracce, where we read books and watched the sea (by the way if you think there is no „sea“ word so then sea, sea, sea, sea, sea ) but we also visited Trogir, which is very beautiful port town. We also had a trip to Hvar island that has the clearest sea in whole Croatia and what is the most important, lavender is grown there. We took a catamaran to get there and I was a little scared of it because when I travelled by catamaran in Thailand I felt very sick and was thinking where to vomit - to the kid´s lap on the right side or on the woman´s lap on the left side. But fortunately I did not vomit! Ufff. 

Sometimes..people are always coming back to the past or thinking about the future and are not enjoying the present. I have to say that I enjoyed every single minute, hell yeah!

 breakfast, yummmmy

 sea view, Ciovo Trogir

 Tohle nářadí mi nesmí chybět na žádný cestě./ This stuff always travels with me!!!

 Yummyyyyyy No°2

My sister :-) 

 Monsteeeer

 View from Hvar
Žádné komentáře:

Okomentovat